Diecezja sosnowiecka – jedna z 3 diecezji w metropolii częstochowskiej w Polsce, ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Największe wydarzenie w historii diecezji to wizyta papieża Jana Pawła II 14 czerwca 1999 roku w Sosnowcu. Diec. sosnowiecka graniczy z archidiecezją katowicką, archidiecezją częstochowską i archidiecezją krakowską.


Terytorium: ok. 2000 km²
Liczba ludności zamieszkująca teren diecezji: 668 000
Liczba katolików: 588 900
Liczba parafii: 162
Liczba księży diecezjalnych: 408 i dwóch biskupów
Liczba księży zakonnych: 48
Siostry zakonne: 122


 

25 lat diecezji

Biskup zaprasza na Plac PapieskiKomunikat Biskupa Sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka zapraszający wiernych na centralne obchody Jubileuszu 25 - lecia powstania Diecezji Sosnowieckiej.

Jubileusz DiecezjiW ramach obchodów Jubileuszu 25-lecia Diecezji Sosnowieckiej oraz 115-lecia Sosnowca, dnia 11 czerwca będziemy wspólnie świętować na Placu Papieskim.

Msza św. i RubikW duchu jubileuszu 25 lat Diecezji Sosnowieckiej przeżywane są w tym roku wszystkie diecezjalne wydarzenia i pielgrzymki. Jednym z najważniejszych punktów obchodów będą uroczystości 11 czerwca na Placu Papieskim, podczas których diecezja świętować będzie wraz z miastem Sosnowiec, wspominającym 115. rocznicę nadania praw miejskich. Po Mszy św., odprawianej przez biskupa sosnowieckiego, rozpocznie się koncert Piotra Rubika "Santo Subito".

Pielgrzymka na rowerzeRozpoczęły się już zapisy na III Sosnowiecką Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę. Tym razem pielgrzymi na dwóch kółkach wyruszą z Dąbrowy Górniczej, od Matki Bożej Anielskiej, by dotrzeć do Matki Bożej Częstochowskiej. Pielgrzymka planowana jest na 24 czerwca (trzy dni).

Noc KonfesjonałówNoc Konfesjonałów z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę - możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi od g. 20.00 do g. 6.00 odbywa się w następujących parafiach: