Diecezja sosnowiecka – jedna z 3 diecezji w metropolii częstochowskiej w Polsce, ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Największe wydarzenie w historii diecezji to wizyta papieża Jana Pawła II 14 czerwca 1999 roku w Sosnowcu. Diec. sosnowiecka graniczy z archidiecezją katowicką, archidiecezją częstochowską i archidiecezją krakowską.


Terytorium: ok. 2000 km²
Liczba ludności zamieszkująca teren diecezji: 668 000
Liczba katolików: 588 900
Liczba parafii: 162
Liczba księży diecezjalnych: 408 i dwóch biskupów
Liczba księży zakonnych: 48
Siostry zakonne: 122


 

Komunikat Księdza Biskupa

Kierunek PanamaDo końca lutego trwają w naszej Diecezji zapisy na diecezjalny wyjazd na ŚDM do Panamy w styczniu przyszłego roku!

Zapraszamy na rekolekcje (wideo)Warto może zastanowić się nad przyjazdem do seminarium, by spotkać ludzi tworzących to miejsce. W tym roku tematem przewodnim będzie obecność Ducha Świętego w naszym życiu. Serdecznie zapraszamy.

Konkurs o niepodległościW roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu jest współorganizatorem Diecezjalnego Konkursu Pieśni Patriotycznej dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Pasterkowa składkaWielkie dzięki wszystkim, którzy złożyli ofiarę na tacę w czasie Pasterki. Przeznaczona jest ona na Fundusz Obrony Życia. W diecezji sosnowieckiej dzięki tym środkom może działać Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu.

Biskup zaprasza