Spotkanie wolontariuszy ŚDM: będzie bezpiecznie!Co zrobić, gdy któremuś z pielgrzymów zza granicy zginie dowód albo odłączy się od grupy, jak zareagować w czasie wybuchu paniki i jak będzie wyglądał tydzień w diecezji sosnowieckiej poprzedzający wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży – na takie m.in. tematy odpowiadali prelegenci spotkania wolontariuszy zaangażowanych w ŚDM. 21 maja prawie ponad 400 z nich spotkało się w auli Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

- Nie chcemy straszyć, ale przekazać wiedzę, jak reagować. Bo gdy mamy wiedzę, bardziej racjonalnie reagujemy – tłumaczy komisarz Anna Kubicka – Tomczyk ze Sztabu Policji w Katowicach. Jej zdaniem wolontariusze odpowiedzialni za gości, którzy przyjadą z różnych stron świata na Światowe Dni Młodzieży, powinni profesjonalnie obserwować nietypowe zachowania, zwrócić uwagę na przedmioty pozostawione bez opieki czy samochody zaparkowane w nietypowych miejscach. St. sierż. Rafał Buraw z Wydziału Prewencji sosnowieckiej policji podkreśla, że wszystkie wydarzenia będą miały bardzo dobrą opiekę ludzi dbających o bezpieczeństwo: policji kryminalnej, drogówki, dzielnicowych, antyterrorystów, firmy ochroniarskiej. W czasie centralnego spotkania młodzieży w diecezji sosnowieckiej na Placu Papieskim i nie tylko będzie można spotkać policjantów pieszo, w samochodach, na motocyklach, rowerach, a nawet na koniach. – Przygotowujemy też w różnych językach dla obcokrajowców informacje, co wolno, a czego nie w Polsce – wyjaśnia. - Będzie zatem bezpiecznie! – podkreśla.

Do diecezji sosnowieckiej wstępne lub ostateczne zgłoszenia przybycia zadeklarowały 54 grupy z 33 krajów. – Przygotowujemy dla nich ponad 4 tysiące miejsc w rodzinach. Ponieważ jednak proces zgłoszeń nadal trwa, wciąż nie możemy przygotować listy, gdzie która grupa trafi – wyjaśnia ks. Szymon Wojciechowski z diecezjalnego centrum ŚDM. Dodaje, że warto zachęcać także Polaków, by uczestniczyli w tym wydarzeniu. – Zgłoszenia przyjmowane są w parafiach, ale szczególnie zapraszamy do udziału w Kampusie JPII w Jerzmanowicach – podkreśla ks. Sławomir Woźniak. – Ważne, żebyśmy się wzajemnie motywowali: liderzy, wolontariusze, świeccy i księża – mówi ks. Piotr Pilśniak odpowiedzialny za logistykę. A po szczegóły odsyła do strony internetowej www.smds.pl. – Na spotkanie z papieżem Franciszkiem zapraszamy wszystkich, ale szczególnie osoby w wieku 15 – 35 lat – dodaje. W czerwcu planowane jest kolejne spotkanie wolontariuszy z diecezji sosnowieckiej.

ks. Jarosław Kwiecień