Czyste powietrzeMinister Środowiska Henryk Kowalczyk zachęca wszystkich mieszkańców powiatu olkuskiego do działań ograniczających emisję szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń powietrza.

Rządowy Program „Czyste Powietrze” adresowany jest do osób fizycznych – właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości nawet do 53 tys. zł. W powiecie olkuskim, miechowskim i krakowskim program oprócz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska koordynuje pod względem organizacyjnym Łukasz Kmita.

Dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” może być przeznaczone m.in. na docieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego. Realizacja inwestycji pozwoli mieszkańcom na zmniejszenie ilości zużywanej energii cieplnej i rzeczywiste oszczędności finansowe.

Już 4 października, a więc w przyszły czwartek o godz. 18.00 w Auli Zespołu Szkół nr 3 przy ulicy F. Nullo W Olkuszu (dawny Ekonomik) zostanie zorganizowane szkolenie informacyjne prowadzone przez ekspertów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z Krakowa, na które serdecznie zapraszamy. Jednocześnie informujemy, że wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” przyjmowane będą wyłącznie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie. Osobą wspierającą rząd w realizacji programu „Czyste Powietrze” w Gminie Olkusz jest pan Łukasz Kmita, który udzieli wsparcia i niezbędnych informacji.


Drodzy Parafianie!

„ … jeśli ludzie zanieczyszczają wody ziemi, jej tereny lądowe, powietrze, życie substancjami trującymi — to wszystko to są grzechy. Ponieważ zbrodnia przeciw naturze jest zbrodnią przeciw nam samym i grzechem przeciw Bogu” ‒ pisał w swojej encyklice „Laudato si” papież Franciszek. Wszelkie działania na rzecz odbudowy i ochrony jakości powietrza są istotną częścią składową ekologicznego nawrócenia, do którego zachęca nas papież i znajdują uznanie Kościoła. Dlatego przekazujemy wiernym treść pisma Ministra Środowiska.

+ Grzegorz Kaszak
Biskup Sosnowiecki