Msza Krzyżma"100-lecie odzyskania przez naszą ukochaną Ojczyznę niepodległości to wspaniała okazja, by choć na chwilę oddać się refleksji na temat roli ludzi Kościoła katolickiego - szczególnie duchowieństwa - w procesie odradzania się niepodległej Polski" - przypomniał w homilii podczas wielkoczwartkowej Mszy Krzyżma bp Grzegorz Kaszak dodając, że "walczący za Niepodległą zawsze mogli liczyć na duchowieństwo".

Przypominając wybitnych kapłanów-partiotów - tych walczących, jak ks. Ignacy Skorupko, ale także społeczników i księży broniących polskości biskup zwrócił także uwagę na patronów naszej diecezji oraz wielkiego proboszcza dąbrowskiej parafii NMP Anielskiej, ks. Grzegorza Augustynika.

Podczas Eucharystii poświęcone zostały oleje - chorych i krzyżma, które będą przez cały rok używane do sprawowania świętych sakramentów i konsekracji świątyń. Licznie zebrani kapłani diecezjalni i zakonni odnowili także swoje przyrzeczenia.

Tradycyjnie Msza Krzyżma to także moment celebracji kapłańskich jubileuszy przypadających w tym roku. 60 lat kapłaństwa przeżywa ks. Tadeusz Stępień, 50 lat tego sakramentu przeżywają ks. Tadeusz Maj oraz ks. Stanisław Pyla. Srebrny jubileusz kapłaństwa ks. Piotr Bardo, ks. Andrzej Ciesielski, ks. Andrzej Cieślik, ks. Dariusz Jaros, ks. Jarosław Kwiecień, ks. Jacek Olchawa, ks. Robert Piega, ks. Piotr Pilśniak i ks. Czesław Rechul.