W "Gościu" płyta DVD z bardzo dobrym filmemW tym tygodniu w „Gościu Niedzielnym” bezpłatny dodatek - DVD z filmem „Zmartwychwstały”.

Na DVD: epicka opowieść biblijna przedstawiona z punktu widzenia niewierzącego. Clavius, potężny rzymski trybun wojskowy, i jego adiutant Lucius otrzymują zadanie wyjaśnienia tajemnicy tego, co stało się z Jezusem kilka tygodni po ukrzyżowaniu. Ma to położyć kres pogłoskom o zmartwychwstaniu Mesjasza i zapobiec powstaniu w Jeruzalem.

W "Gościu" płyta DVD z bardzo dobrym filmem

Aborcji nie odpuścimy! [rozmowa z Kają Godek]
Inicjatywy antyaborcyjne będą się powtarzały, aż osiągniemy cel. Tak działa lewa strona. Oni mają swoje stałe żądania. Co jakiś czas robią wokół nich akcję. Pokazują w ten sposób, że odrzucenie ich postulatu nie spowoduje, że on zniknie. My musimy działać tak samo - mówi Kaja Godek.

Fatima i Faustyna [ks. Tomasz Jaklewicz]
Co łączy Fatimę ze św. Faustyną? Nie tylko dwie pierwsze litery. Objawienie fatimskie oraz objawienie Bożego Miłosierdzia mają wiele wspólnych cech. Przypominają, że jedynym ratunkiem dla świata jest reanimacja wierzącego serca.

Prosto z frontu [Marcin Jakimowicz]
Kiedyś tańczyli breakdance i jeździli na deskorolkach. Dziś jeżdżą po świecie z filmami o ludzkich dramatach, w które wkracza żywy Bóg. Opowiadają bez obciachu o swej wierze. Bracia Maciej i Tadeusz Sykowie mówią, jak jest.

O filmie "Zmartwychwstały": To ten sam twórca, który kiedyś nakręcił „Robin Hooda: Księcia złodziei” z Kevinem Costnerem w roli głównej - jeden z większych hitów kinowych lat ’90. Teraz Reynolds postanowił spróbować sił w kinie biblijnym i wyszło mu to znakomicie.

„Zmartwychwstały” zaskakuje przede wszystkim formą. To niemalże film akcji. Oto rzymski legionista Klawiusz otrzymuje od Piłata zadanie wyjaśnienia sprawy zniknięcia ciała Jezusa - rzekomego żydowskiego mesjasza. Bohater sceptycznie podchodzi do całej sprawy. Niczym antyczny detektyw przesłuchuje kolejnych świadków, próbuje odnaleźć kryjówkę apostołów, a przede wszystkim odzyskać ciało Chrystusa, które - jak przypuszcza - zapewne zostało wykradzione i gdzieś ukryte.

Kolejne tropy, łapanki, pościgi… - a wszystko to w niesamowitym tempie, z kapitalną, pełną werwy muzyką hiszpańskiego kompozytora Roque Bañosa w tle. To się ogląda! Tylko czy właśnie tego oczekujemy po filmie biblijnym?

Ano właśnie. Reynolds najpierw wbija nas w kinowy fotel, a kiedy „już nas ma”, robi coś zaskakującego. Tempo filmu (po tym jak Klawiusz spotka zmartwychwstałego Jezusa) zaczyna zwalniać. Przychodzi czas uspokojenia, ukojenia, wsłuchania się w słowa Chrystusa, wypowiadane na tle przepięknych pejzaży Ziemi Świętej.

Co prawda zdjęcia do filmu kręcono na Malcie, ale, naprawdę, fantastycznie „udaje” ona Jerozolimę i okolice.

- Zawsze chciałem, by ta historia została pokazana jako wielka hollywoodzka produkcja (…) Naturalnie zależało nam wszystkim, by społeczność wierzących została tu przedstawiona z właściwej perspektywy, ale jeśli ktoś nie jest wierzący, wciągnie go sama akcja, tajemnica i znakomite zdjęcia – powiedział producent filmu, Mickey Liddell. I trzeba przyznać, że to się twórcom udało.

„Wielka hollywoodzka produkcja” – taki właśnie jest ten film. Przywodzi na myśl dawne biblijne kolosy w stylu „Ben Hura” i „Barabasza”. Zwłaszcza za sprawą kreacji Josepha Fiennesa, wcielającego się we Klawiusza. To rola porównywalna z tymi, którymi Charlton Heston i Anthony Quinn przeszli do historii kina.

Czy podobnie zapamiętany zostanie Fiennes? Bardzo mu tego życzę. Jego Klawiusz to jeden z najbardziej wyrazistych bohaterów w historii filmu biblijnego.

PONADTO W "GOŚCIU":

•  o największej pokusie współczesnego księdza;
• dlaczego pewna wieś pod Raciborzem, wkrótce zostanie rozebrana;


W NAJNOWSZYM "MAŁYM GOŚCIU":

•  plakat z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej;

•  co Maryja powiedziała dzieciom w Fatimie?;

•  każdy murek to wyzwanie - o sztuce biegania po mieście;

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież