Trzy tysiące obcokrajowcówDo diecezji sosnowieckiej przed Światowymi Dniami Młodzieży przyjedzie 3111 obcokrajowców w 53 grupach z 29 krajów. Wśród nich będzie 10 biskupów i około 60 księży. Liczby te mogą się jeszcze zmienić, ale niewiele.

Jedną trzecią gości zza granicy stanowić będą Włosi. Pozostali to m.in. mieszkańcy Hiszpanii, Malty, Indii, Czech, Ghany, Burundi, Botswany, Malezji. Poza jedną grupą z Malty, wszyscy pielgrzymi będą mieszkać będą u rodzin. Biskupi, którzy się zarejestrowali, podkreślają, że chcą być ze swoimi diecezjanami.

Dla gości zza granicy komitet organizujący ich pobyt przygotował kilka centralnych wydarzeń. – Na życzenie pielgrzymów organizujemy wyjazd do muzeum w Oświęcimiu. Będzie to duże wydarzenie logistyczne, bowiem z diecezji pojedzie tam 51 autokarów i specjalny pociąg – wyjaśnia ks. Szymon Wojciechowski. Także na prośbę wielu gości przygotowywana jest piesza pielgrzymka na Jasną Górę w wersji mini. – Z całej diecezji spotkamy się w miejscowości Wrzosowa, by przejść kilkanaście kilometrów pod jasnogórskie wały, gdzie pątnicy zostaną przywitani przez biskupa i paulinów tak, jak to się dzieje na naszych pielgrzymkach – opowiada ks. Marek Bigaj. W pielgrzymce mogą wziąć udział również diecezjanie.

Najważniejszym wydarzeniem Dni w Diecezji będzie spotkanie na Placu Papieskim w Sosnowcu. 23 lipca (sobota) o godz. 17.30 na scenie planowana jest polowa Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka. Po niej przygotowywane są m.in. świadectwa wiary. Jednym z głoszących będzie siostra Anna Bałchan pomagająca kobietom z problemami. Będą też multimedialne prezentacje diecezji i wspomnienie wizyty Jana Pawła II w tym miejscu. – Wkrótce na Stronie Młodych Diecezji Sosnowieckiej (smds.pl) ukaże się szczegółowy program, bowiem na Plac Papieski zapraszamy oczywiście wszystkich diecezjan oraz gości – samorządowców i prezesów form, które nam pomagają – zdradza ks. Paweł Brańka.

O zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży dyskutowali także księża dziekani 21 czerwca w Kurii Diecezjalnej. 3 lipca (niedziela) Telewizja Polska w programie „Do zobaczenia w Krakowie” po godzinie 11.00 wyemituje filmik, w którym młodzież z diecezji sosnowieckiej razem ze swoim biskupem zapraszać będzie na ŚDM.

kjk