Granada w naszej parafiiW ramach Dni w Diecezji, które są pierwszą częścią Światowych Dni Młodzieży do naszej parafii na prawie tydzień przyjedzie 14 osób z Granady w Hiszpanii. Będą nocować u rodzin, które zgłosiły chęć przyjęcia, uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez diecezję, a w niedzielę spędzą dzień w parafii. W całym dekanacie będzie prawie 90 osób z Granady.

Granada jest położona w południowo-wschodniej Hiszpanii, w regionie Andaluzji. W prowincji wyróżnia się jej stolica, Grenada, gdzie znajduje się kompleks złożony z Alhambry, Generalife i dzielnicy Albaicín, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rejon zimą oferuje możliwość uprawiania narciarstwa z widokiem na morze, dzięki wyjątkowemu otoczeniu naturalnemu, łączącemu wybrzeże morskie i góry pokryte śniegiem. Na szczególną uwagę zasługuje Park Narodowy Sierra Nevada, ale prowincja Grenady posiada cztery inne obszary chronionego krajobrazu. W głębi lądu warto wymienić takie miejsca jak Baza i pasmo górskie Alpujarras, znane ze swych źródeł termalnych. Na wybrzeżu leży Costa Tropical i jej miasta Almuñécar i Motril. Innym sposobem poznania prowincji jest zagłębienie się w kulturę flamenco, podziwiając przedstawienia w tradycyjnych jaskiniach (cieszące się szczególnym uznaniem w dzielnicy Sacramento, w mieście Grenadzie) oraz degustując smaczną szynkę serrano z Trevélez.

Prowincja Granada na zachodzie graniczy z prowincjami: Malaga i Kordoba, na wschodzie z  Almerią, na północy z Jaen, natomiast południe to linia brzegowa Morza Śródziemnego. Obszar prowincji Granada  tworzą trzy różne rodzaje powierzchni: wyrzeże, równiny oraz tereny górskie.

Grenada (Granada) to też miasto w płd. Hiszpanii, w dolinie rzeki Genil (dopływ rzeki Gwadalkiwir), w Górach Betyckich, 237 tys. mieszkańców (2013). Stolica prowincji Grenada, w regionie Andaluzja. Ośrodek handlowy, przemysłowy i kulturalny. Urok Grenady polega na tym, że w ciągu kilku godzin można jeździć na nartach w górach Sierra Nevada, a potem kąpać się w Morzu Śródziemnym na Costa del Sol, oddalonym o ok. 70 km.