Adwentowe pytania i odpowiedzi na Roraty

Utworzono: piątek, 21, grudzień 2012 kjk

Adwentowe pytania i odpowiedzi na RoratyTrwa Adwent, czas oczekiwania i przygotowań na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Chciejmy w tym okresie jak najlepiej przygotować nasze serca aby godnie powitać nowo narodzonego Pana. Pomogą Wam w tym codzienne Roraty, na które serdecznie zapraszamy zarówno Was, jak i Waszych Rodziców i Opiekunów. Zapraszam do aktywnego udziału w Roratach i wspólnej modlitwy.

Piątek III tygodnia Adwentu - 21.12.2012 

Bł. Luigi i bł. Maria Quattrocchi – święta rodzina

Jako małżeństwo prowadzili zwyczajne życie. Mieli wielu przyjaciół, z którymi chętnie się spotykali. Znajomi mówili, że Maria i Luigi wciąż są w sobie zakochani. Przeżyli razem 46 lat. Maria mówiła, że nie było dnia, żeby nie cieszyła się, gdy słyszała męża wracającego z pracy do domu.  

Pytania:

1. Komu bł. Luigi i Maria oddali całą swoją rodzinę? (Najświętszemu Sercu Pana Jezusa)

2. Od czego zaczynali każdy dzień bł. Luigi i bł. Maria? (Od Mszy św.)

3. Kiedy wspominamy błogosławionych małżonków? (25 listopada – w dzień zawarcia przez nich sakramentu małżeństwa)

 

Czwartek III tygodnia Adwentu - 20.12.12

Św. Józefina Bakhita

W Sudanie, w północno-wschodniej Afryce mieszkała dziewczynka. Miała trzech braci i trzy siostry, w tym siostrę bliźniaczkę. Nie wiemy, jak się nazywała, bo kiedy miała siedem, może osiem lat, porwali ją arabscy handlarze i... sprzedali do niewoli. Mała Sudanka była w takim szoku, że zapomniała, jak ma na imię. A porywacze, chyba dla zabawy, nazwali ją Bakhita, co po arabsku znaczy „szczęściara”. Może się to wydawać dziwne, ale życie Bakhity, mimo nieszczęść jakie ją spotkały, naprawdę okazało się szczęśliwe.

Pytania:

1. Co oznacza imię Bakhita? (Szczęśliwa)

2. Skąd pochodziła i kim była św. Bakhita? (Była niewolnicą z Sudanu)

3. Co napisał papież Benedykt XVI pod wpływem historii życia św. Bakhity? (Encyklikę „Spe salvi” o chrześcijańskiej nadziei)

 

Środa III tygodnia Adwentu - 19.12.2012

Św. Tomasz More - z czystym sumieniem

W Anglii w zamożnej londyńskiej rodzinie More’ów urodził się Tomasz. Jako dziecko uwielbiał czytać. Po studiach został prawnikiem. Podobno przez jakiś czas myślał, żeby być mnichem. Ale odkrył, że jego powołaniem jest założenie rodziny. Miał czworo dzieci. Tomasz More (czasem mówi się też Tomasz Morus) zasłynął jako dobry adwokat, a potem bardzo sumienny poseł do parlamentu. Król – wtedy Henryk VIII – miał do Tomasza wielkie zaufanie.

Pytania:

1. Kim był św. Tomasz More na dworze królewskim? (Kanclerzem)

2. Jak nazywał się król Anglii, który skazał św. Tomasza na śmierć? (Henryk VIII)

3. Jak nazywa się Kościół, który powstał w Anglii, gdy król sprzeciwił się papieżowi? (Anglikański – pierwszą głową tego Kościoła ogłosił siebie król Henryk VIII)

 

Wtorek III tygodnia Adwentu - 18.12.2012 

Św. Ignacy Loyola – święty trener

Od kiedy Ignacy się nawrócił, żył już tylko „Ad maiorem Dei gloriam, czyli „Na większą chwałę Boga”. Wyjaśnił to w książeczce pt. „Ćwiczenia duchowe”. Pisze tam, że nie chodzi o to, by ćwiczyć ciało, mięśnie, rozum. A jak pewnie wiecie, ludzie często gotowi są na diety, a nawet głodówki, żeby zrzucić parę kilogramów. A św. Ignacy przypomina, że trzeba ćwiczyć nie tylko ciało, ale i duszę. Mamy być mocni wewnętrznie, mamy mieć piękne serca, żeby umieć pokonać grzechy i podobać się Bogu!

Pytania:

1. Kim był św. Ignacy Loyola, zanim się nawrócił? (Rycerzem)

2. Przed kim św. Ignacy Loyola złożył broń? (Przed Maryją w Montserrat)

3. Jak żył i jak uczył żyć św. Ignacy Loyola po swoim nawróceniu? (Ad maiorem Dei gloriam, czyli ku większej chwale Boga)

 Poniedziałek III tygodnia Adwentu - 17.12.2012

Św. Katarzyna ze Sieny

Catherina, co polsku znaczy Katarzyna, urodziła się w Sienie w połowie XIV wieku. Liczcie szybko, ile to lat temu... Ponad 600 lat. Była… 24. dzieckiem w rodzinie! Nikt z Was na pewno nie ma tylu braci i sióstr. Kasia była niezwykłym dzieckiem. Zawsze lubiła się modlić, ale to, co zobaczyła na dachu bazyliki, jeszcze bardziej ją odmieniło.    

Pytania:

1. Co św. Katarzyna jako mała dziewczynka zobaczyła na dachu bazyliki św. Dominika w Sienie? (Jezusa siedzącego na tronie)

2. Jakie znaki otrzymała św. Katarzyna od Jezusa? (Stygmaty, czyli znaki Jego męki)

3. Jaki tytuł otrzymała św. Katarzyna ze Sieny? (Doktora Kościoła, to znaczy, że jej nauczanie i mądrość zadziwiały i wzbogaciły Kościół)

Sobota II tygodnia Adwentu - 15.12.12

 Bł. Miguel Pro - nieustraszony

Ojciec Miguel Pro od dziecka uwielbiał psocić i robić różne żarty. Lubił też śpiewać, grać na gitarze. Potrafił być duszą towarzystwa. Zawsze uśmiechnięty, zadowolony, zawsze z humorem. Lubimy takich kolegów, prawda? On też był bardzo lubiany. Ale choć lubił towarzystwo innych, chętnie też wędrował sam. Wtedy modlił się i zastanawiał, co chciałby robić w życiu. Postanowił w końcu oddać swoje życie Jezusowi. Przedtem pomagał jeszcze w biurze swojemu tacie, a potem wstąpił do zakonu jezuitów.

Pytania:

1. Dlaczego o. Miguel Pro musiał zginąć? (Bo w Meksyku prześladowano katolików)

2. Co często ratowało o. Miguela przed prześladowcami? (Spryt i poczucie humoru)

3. Co bł. Miguel Pro zrobił przed śmiercią? (Przebaczył wszystkim, pomodlił się i przytulił krzyż)

 

Piątek II tygodnia Adwentu - 14.12.2012

Bł. Matka Teresa z Kalkuty - nie ma słowa "niemożliwe"

Matka Teresa pracowała w Indiach, w Kalkucie wśród bezdomnych i trędowatych, czyli opiekowała się ludźmi, do których inni nawet nie chcieli się zbliżyć. Ale zanim tam wyjechała, mieszkała w byłej Jugosławii. Urodziła się w rodzinie albańskiej jako Agnes, czyli Agnieszka. Gdy miała 18 lat, wstąpiła do zgromadzenia sióstr loretanek i wtedy przyjęła imię Teresa. Gdy w byłej Jugosławii wybuchła wojna, Matka Teresa dowiedziała się, że po drugiej stronie linii frontu duża grupa dzieci jest w niebezpieczeństwie. Postanowiła pójść do komendanta wojska i prosić, by pozwolił przeprowadzić dzieci do klasztoru.

Pytania:

1. Gdzie Matka Teresa znalazła pierwszego umierającego na ulicy? (W Indiach, w Kalkucie)

2. Jaką broń nosiła zawsze przy sobie Matka Teresa? (Cudowny Medalik)

3. Jak nazywa się zgromadzenie, które założyła Matka Teresa z Kalkuty? (Siostry Misjonarki Miłości)

Czwartek II tygodnia Adwentu - 13.12.2012

Św. Augustyn - szukał i znalazł

Jakieś 200 kilometrów od Kartaginy, na terenie dzisiejszej Algierii, czyli obok Tunezji, leżało inne starożytne miasto, Tagasta. Tam urodził się chłopiec. Nazwano go Augustyn. Zaraz po urodzeniu mama naznaczyła go znakiem krzyża, ale rodzice nie ochrzcili chłopca. Bo choć mama Monika była chrześcijanką, tata był poganinem. Monika zgodziła się, by ze chrztem syna poczekać, aż chłopiec podrośnie. Zresztą w tamtym czasie to był nawet dość częsty zwyczaj, że chrzczono starsze dzieci lub młodzież. Gdy Augustyn dorósł, pojechał uczył się między innymi do Kartaginy, która wtedy była stolicą Afryki.

Pytania:

1. Gdzie urodził się św. Augustyn? (W Afryce Północnej, w Tagaście)

2. Jak nazywała się mama św. Augustyna? (Monika)

3. Jak nazywa się znane i czytane do dziś dzieło św. Augustyna? („Wyznania”)

 

 Środa II tygodnia Adwentu - 12.12.2012 

Św. Perpetua i Felicyta – z więzienia do nieba

Ponad 1800 lat temu, czyli można powiedzieć, że krótko po narodzeniu Jezusa, w Afryce Północnej urodziły się dwie dziewczyny: Perpetua i Felicyta. Mimo że i Perpetua, i Felicyta żyły dawno, dawno temu, to dużo o nich wiemy. Dlaczego? Bo Perpetua, pochodząca z zamożnego domu, pisała pamiętnik, który, o dziwo, przetrwał do naszych czasów. A dlaczego wymieniamy je razem? Bo obie były młodymi mężatkami, miały niewiele ponad 20 lat, obie młodymi mamami i obie zginęły tego samego dnia śmiercią męczeńską.

Pytania:

1. Gdzie zginęły młode chrześcijanki Perpetua i Felicyta? (W Afryce Północnej, w Kartaginie)

2. Dlaczego Perpetua i Felicyta zginęły śmiercią męczeńską? (Oddały życie za wiarę, nie wyparły się Jezusa)

3. W jakiej litanii wymieniamy święte Perpetuę i Felicytę? (W Litanii do Wszystkich Świętych)

 

 Wtorek II tygodnia Adwentu - 11.12.2012 

Św. Paweł Miki i Towarzysze – podobni do Chrystusa

Tego dnia słońce nad Nagasaki w Japonii świeciło wyjątkowo ostro. Był 5 lutego 1597 roku. Drogą na wzgórze za miastem prowadzono skazańców. Ktoś wykrzykiwał w ich stronę: „Głupcy, porzućcie swoją wiarę”. Wzdłuż drogi stali też chrześcijanie. Modlili się i zachęcali swoich braci do wytrwania. Na szczycie czekało 26 krzyży. W więzieniu w Kioto do Pawła Miki dołączyli trzej nastoletni ministranci. Wśród nich był Tomek Kozaki i Luis Ibaraki. Tydzień później odczytano wyrok: śmierć przez ukrzyżowanie.(...)

Pytania:

1. Jak nazywał się misjonarz, który pierwszy opowiedział Japończykom o Jezusie? (Św. Franciszek Ksawery)

2. Dlaczego w Japonii ludzie ginęli z powodu wiary w Jezusa? (Bo zaczęto tam prześladować chrześcijan)

3. Jak nazywali się nastoletni ministranci, którzy zginęli razem z Pawłem Miki? (Tomek Kozaki i Luis Ibaraki)

 

 Poniedziałek II tygodnia Adwentu - 10.12.2012 

Św. Franciszek Ksawery – zawsze w drodze

Święty Franciszek Ksawery – szalony dla Chrystusa. On sam zresztą też tak o sobie mówił. Dlaczego? Bo kiedy odkrył, że Bóg pragnie, by wszyscy zostali zbawieni, był gotów wszystko zrobić, żeby każdy się o tym dowiedział. Był gotowy jechać nawet tam, dokąd jeszcze nikt nie dojechał. I do dalekich Indii czy Japonii, a nawet do Chin. Musimy pamiętać, że to był początek XVI wieku, czyli prawie 500 lat temu, a to znaczy, że o samochodach i samolotach nikomu nawet się jeszcze nie śniło.(...)

Pytania:

1. Jak nazywał się przyjaciel, którego św. Franciszek poznał w Paryżu? (Ignacy Loyola)

2. Dlaczego św. Franciszek Ksawery zaczął podróżować po świecie? (Chciał, żeby wszyscy wiedzieli, że Bóg kocha każdego)

3. Dokąd nie dotarł św. Franciszek Ksawery? (Do Chin)

 

 Piątek I tygodnia Adwentu - 7.12.2012 

Św. Dominik Savio – mały gigant

Dominik Savio mieszkał na wsi w okolicy Turynu. Jego mama była krawcową, a tata rzemieślnikiem. Gdy Dominik umarł, a miał wtedy tylko 15 lat, mówiono o nim, że był to mały gigant. Żył krótko, ale maksymalnie wykorzystał ten czas i z całą pewnością można o nim powiedzieć: „Poszedł w ciemno za Światłem”. Dominik miał 5 lat, gdy został ministrantem. A wcale nie mieszkał tuż przy kościele i nikt go do kościoła nie zawoził. Codziennie pieszo kilka kilometrów chodził na poranną Mszę, bo wieczornych Mszy wtedy nie było. Czasem ktoś go pytał, czy nie boi się tak sam chodzić, a Dominik zdziwiony odpowiadał: „A czego mam się bać? Przecież ze mną są Pan Jezus, Matka Boża i Anioł Stróż...”.

Pytania:

1. Kim chciał zostać Dominik? (Świętym)

2. Od kogo Dominik dostał receptę na świętość? (Od księdza Jana Bosko)

3. Co postanowił Dominik w dniu swojej I Komunii? (Często się spowiadać i przystępować do Komunii, święcić dzień święty, za przyjaciół mieć Jezusa i Maryję, raczej umrzeć, niż zgrzeszyć)

 

 Czwartek I tygodnia Adwentu - 6.12.2012 

Św. Jan Bosko – wzorowy wychowawca

Ksiądz Jan Bosko mieszkał w Turynie. On wiedział, co to bieda. Kiedy miał dwa lata, umarł mu ojciec. Mama sama wychowywała trzech synów. Gdy Janek miał 9 lat, śniło mu się, że był wśród kolegów i zmuszał ich, żeby nie przeklinali. Wtedy pojawił się dostojny Mężczyzna i zachęcał, aby starał się tłumaczyć kolegom łagodnie i z miłością, a nie siłą. Janek mówił, że nie da rady. Wtedy Mężczyzna obiecał mu dać nauczycielkę – swoją Matkę. I zjawiła się kobieta w świetlistej szacie, a Janek zobaczył stado niesfornych zwierząt, które nagle stały się potulnymi barankami. Rano Janek natychmiast opowiedział sen mamie. „Kto wie, może zostaniesz księdzem?...” – zamyśliła się mama.

Pytania:

1. Kto pomagał ks. Bosko wychowywać bezdomnych chłopców? (Matka Boża)

2. Jaką pomoc do wychowywania chłopców dostał ks. Bosko od Pana Boga? (Sny i wizje)

3. jak nazywa się zgromadzenie, które założył św. Jan Bosko? (Salezjanie)

 

 Środa I tygodnia Adwentu - 5.12.2012 

Św. Filip Neri – radosny i dobry

Filip Neri, czasem mówi się o nim Filip Nereusz, żył w XVI wieku. Był Włochem i choć urodził się we Florencji – pięknym mieście, to przez większość życia mieszkał w Rzymie.Marzył, by wyjechać na misje do Indii, ale że szybko umarła mu mama, musiał zamieszkać u wuja, który był kupcem. Filip też mógł zostać kupcem, ale nie chciał. Postanowił wyjechać do Rzymu, choć za bardzo nie wiedział, co robić. Zaczął studiować i został adwokatem. Ale kiedy przegrał sprawę, którą prowadził, stwierdził, że jednak to nie dla niego.Zaczął wychodzić na ulice Rzymu i pomagał biednym. Oni go lubili, bo Filip miał wielkie poczucie humoru. Doprowadzał ludzi do śmiechu i tak zdobywał ich serca. Filip nie wiedział, czy ma być księdzem, czy nie. Zdecydował się, gdy miał już ponad 30 lat. I potem dopiero był naprawdę szczęśliwy.

Pytania:

1. Z jakiego zawodu zrezygnował św. Filip Neri? (Był adwokatem)

2. Jak nazywało się miejsce, gdzie ks. Filip Neri spotykał się z mieszkańcami Rzymu na modlitwie i wspólnym śpiewaniu? (Oratorium)

3. Jaką metodę na głoszenie Ewangelii miał św. Filip Neri? (Radość i humor)

 

 Wtorek I tygodnia Adwentu - 4.12.2012 

Sł. Boża Antonnietta Meo – zakochana w Jezusie

Antonietta razem z rodzicami i starszą o osiem lat siostrą Małgosią mieszkała na pierwszym piętrze kamienicy przy Via Statilia w Rzymie. Była żywa, wesoła i wygadana. Uwielbiała śpiewać i lubiła, gdy jej ktoś śpiewał. Wszędzie było jej pełno. Wciąż płatała jakieś nowe figle. Nie umiała usiedzieć w miejscu. Oj, miała ona charakterek. Gdy na przykład nie smakował jej obiad, potrafiła rzucić ze złością talerz i wszystko lądowało na dywanie.

Pytania:

1. W jakim mieście mieszkała Nennolina? (W Rzymie)

2. Do kogo Nennolina pisała listy? (Do Jezusa)

3. Dlaczego Nennolina chciała, żeby wszyscy mogli zobaczyć Jezusa? (Bo wtedy będą bardziej kochać Jezusa)

 

 Poniedziałek I tygodnia Adwentu - 3.12.2012 

Wizerunek Jezusa z Cefalu

 

Wizerunek Jezusa na naszej dekoracji adwentowej pochodzi z dalekiej Sycylii, z katedry w małym miasteczku o nazwie Cefalù. Dlatego ten wizerunek nazywany jest Jezusem z Cefalù.  Na świecie są tysiące obrazów, fresków czy mozaik przedstawiających Jezusa. Dlaczego w tym roku na naszej dekoracji pojawił się właśnie Jezus z Cefalù? Pewnie już na jakimś plakacie albo na obrazku ten wizerunek Pana Jezusa widzieliście. Od kilku miesięcy pojawia się on tu i ówdzie.

 

Tak jest przyjęte, że Jezus prawą ręką błogosławi, ale jest też inne znaczenie tego gestu. Popatrzcie na palce Pana Jezusa. Trzy palce są złączone – one mają przypominać, że Bóg jest w trzech osobach. A dwa są skrzyżowane, jak pierwsza litera greckiego słowa Xristos, czyli Chrystus. Ten gest Pana Jezusa jakby nas ucisza i pokazuje, że chce przemówić słowami Ewangelii trzymanej w drugiej ręce. I to jest niesamowite, co w tej otwartej księdze jest napisane. Posłuchajcie:

 

„Ja jestem światłością świata.  Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności,  lecz będzie miał światło życia” (J 8,12)

 

Pytania:

1. Kiedy rozpoczął się Rok Wiary? (11 października)

2. Na jakiej wyspie znajduje się mozaika Jezusa z Cefalu? (Na Sycylii)

3. Co to jest mozaika?  (Dekoracja wykonana z drobnych, kolorowych kamyków o różnej wielkości)

 Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy w czasie adwentowych Mszy św. ku czci Matki Bożej czyli rorat. Roraty są codziennie. Dzieci ze wszystkich klas zapraszam na roraty o godz. 17.00 cztery razy w tygodniu. Przynosimy lampiony. Terminarz rorat:

3 grudnia (poniedziałek)
5 grudnia (środa)
6 grudnia (czwartek)
7 grudnia (piątek)

10 grudnia (poniedziałek)
12 grudnia (środa)
13 grudnia (czwartek)
14 grudnia (piątek)

17 grudnia (poniedziałek)
18 grudnia (wtorek)
20 grudnia (czwartek)
21 grudnia, godz. 15.30, rekolekcje (piątek)
22 grudnia, godz. 11.00, rekolekcje (sobota) – zakończenie.

 

Piosenka „Poszli w ciemno“

1. Zostawili wszystko nie patrząc na siebie   To nie dieta to post o wodzie i chlebie

Ref.  Kto patrzy na nich z boku, może być w lekkim szoku  
To niepojęte dla świata życie Bożego wariata  
Poszli w ciemno za światłem, chociaż nie było to łatwe

2. To ostatni grosz ubogiej wdowy
Cały majątek wrzuciła do skarbony

Ref.  Kto patrzy na nich z boku może być w lekkim szoku 
To niepojęte dla świata życie Bożego wariata  
oszli w ciemno za światłem chociaż nie było to łatwe

3. To nieustanna modlitwa  
Torpeda światła duchowa amunicja

Ref.    Kto patrzy na nich z boku może być w lekkim szoku  
To niepojęte dla świata życie Bożego wariata  

Poszli w ciemno za światłem chociaż nie było to łatwe  
Poszli w ciemno za światłem, chociaż nie było to łatwe  
Poszli w ciemno za światłem, chociaż nie było to łatwe

Posłuchać możesz tutaj (kliknij)

Roraty w radiu eM 107,6 FM od poniedziałku do piątku o 19.40.

Komentarze  

maja
-1 #87 maja 2014-12-10 20:21
merry christmas
Cytować
Jula
0 #86 Jula 2013-12-18 17:06
to jest ssuper :lol:
Cytować
kasia
+2 #85 kasia 2013-12-03 20:31
jakie były pytania na dzisiejszych roratach?
Cytować
kiki
+1 #84 kiki 2013-12-03 19:12
ssssuuuupppppee eeerrrrr :lol:
Cytować
natalia
+1 #83 natalia 2013-12-02 20:04
roraty są xd :D :lol: :D
Cytować
Kto wymyślił Roraty?
+2 #82 Kto wymyślił Roraty? 2013-12-02 18:48
;-) ;-) ;-)
Cytować
Roraty rządzą
+4 #81 Roraty rządzą 2013-03-03 18:43
:lol:
Cytować
dzięki za pomoc wera
+2 #80 dzięki za pomoc wera 2012-12-28 12:15
:-) :-) :-) :P :zzz
Cytować
Emilka
0 #79 Emilka 2012-12-27 12:31
ale czad 8) 8)
Cytować
kasia
-1 #78 kasia 2012-12-23 22:19
ale roraty są fajne :lol: ;-)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Do kalendarzowego lata zostało dni:
28
5
56
28
Sunday the 24th. Template by Joomla Template 2.5.